“Bizim için Bizsiz Asla”

“Bizim için Bizsiz Asla”

 

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği “Bizim için Bizsiz Asla: Sağır ve İşitme Engelli Bireyler için Erişilebilirlik Kılavuzu” adıyla bir kaynak kitap hazırladı. Kılavuz karar alıcılara dezavantajlı bireyler için karar alırken STK’ların dahil edilmesi gerektiğini ve erişilebilirliğin, makul düzenlemenin bir insan hakkı olduğunu hatırlatıyor.

 

Türkiye Engelliler Meclisi, 15 Ekim 2020

 

 

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nin hazırladığı “Bizim için Bizsiz Asla” kitabı işitme kaybı özelinde özel sektör, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri için kaynak eksikliğini gidermeyi ve toplumsal farkındalığı artırmayı hedefliyor.

5378 sayılı yasanın son halinde engelli birey şöyle tanımlanıyor: “Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen birey.”

Bu tanımla, engelli olmanın yeti yitimi veya fonksiyon kaybından değil, “tutum ve çevresel şartlardan” kaynaklandığına vurgu yapılıyor. Örneğin istasyonlarda sesli anonsları işitemeyen işitme kayıplı bireyler için altyazılı anons olmaması (çevresel şartların bireye uygun olmaması) işitme kayıplı bireyi “işitme engelli” yapıyor.

“Bizim için Bizsiz Asla: Sağır ve İşitme Engelli Bireyler için Erişilebilirlik Kılavuzu”nu bilateral biyonik kulak kullanıcısı ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği başkan yardımcısı Onur Cantimur hazırladı. Bu çalışma Avrupa Birliği’nin finansman desteğiyle Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen Birlikte Yerel STÖ’ler kurumsal destek programı kapsamında gerçekleştirildi.

“Bizim İçin Bizsiz Asla! Sağır ve İşitme Engelli Bireyler için Erişilebilirlik Kılavuzu” savunuculuk kavramını aşılamaya çalışmanın yanında sağır bireyler ve işitme kayıplı bireyler özelinde Türkiye’nin imzaladığı Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere yasal hakları, sahadaki iyi örnekleri, doğru tutum ve yaklaşımları anlatıyor. Kılavuz aynı zamanda, karar alıcılara dezavantajlı bireyler için karar alırken STK’ların dahil edilmesi gerektiğini vurguluyor ve erişilebilirliğin, makul düzenlemenin bir insan hakkı olduğunu hatırlatıyor.

Alanında Türkiye’de ilk ve tek olan bu kılavuzu aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz edinebilirsiniz.

Ücretsiz Kitap İsteme Formu

 

Yazar: Onur Cantimur

ISBN: 978-625-44316-0-9

Yayınevi: İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği

İletişim: 0538 224 40 83 (Whatsapp)

E-posta: ied@ied.org.trBir cevap yazın

Scroll Up