• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/TurkiyeEngellilerMeclisi/
  • https://www.twitter.com/@turkiyeengelli1

Kahramanmaraş İli Engelliler Meclisi Kuruldu

Engelliler Konfederasyonu’nun AB Destekli “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapmasında Kahramanmaraş İli Engelliler Meclisi kurulma toplantısı 05.10.18 tarihinde Kahramanmaraş Clarion Hotel’de gerçekleştirildi.

        
        “Birlikten kuvvet doğar” sloganıyla yola çıkan aralarında Sütçü İmam Üniversite’sinin, Kahramanmaraş Belediyesi’nin ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün de temsilcilerinin bulunduğu toplamda 17 kurum ve dernek bir araya geldi.

         Toplantıya Engelliler Konfederasyonu’nu temsilen proje sorumlusu olarak Av. Ali Ulusoy ve kolaylaştırıcı olarak Suha SAĞLAM katıldı.

          Engellerin Sorunları Tespit Edildi

         Yapılan büyük zirvede engellilerin yaşadığı sorunların tespiti yapıldı. Toplantıda tespit edilen engellilerin yaşadığı en büyük sorun kendi aileleri tarafından kabul görmemeleri ve çocuklarını toplumdan soyutlayarak kaynaşma fırsatlarından kaçınmaları oldu.

         Merak edenler için tespit edilen diğer sorunlar şu şekilde;

         Engellilerin yeterince istihdam edilememeleri, bazı engel gruplarının örgün eğitim kurumlarına kabul edilmemeleri, kabul edilmeleri durumda ise altyapı yetersizliği veya öğreticilerin engelliler konusunda ki bilgi eksikliğinden kaynaklanan eşit şartlarda eğitim alamama, şehrin erişilebilir olmaması, araçların sarı çizgilere veya rampa önlerine park etmesi, engellilerin özbakım konusunda yaşadığı sıkıntılar ve engellilerin sosyal hayata uyum sağlamasının önünde engeller oluşu tespit edildi.

          Başkan ve Temsilciler Seçildi

       Yapılan sorun tespitinin ardından Kahramanmaraş İl Engelli Meclisi Başkanı ve 2 kişiden oluşan TEM İl temsilci heyeti seçildi.

       Kahramanmaraş Down Sendromu Derneği’nin temsilcisi Zeynep Nur YELHAN 12 oy ile Kahramanmaraş Engelliler Meclisi İl Başkanı ve TEM İl Temsilcisi T. Görme Engelliler Kahramanmaraş Şubesi temsilcisi Doğan NURLUYOL ise 9 oyla TEM İl Temsilcisi seçildi. 9867 kişinin engelli bakım aylığı aldığı ve 4000 kişinin Engelli Kimlik Kartı sahip olduğu Kahramanmaraş İlinde Engelliler Meclisi kurulmuş oldu. Engelliler Meclisi dernek bazında ise toplamda 1200’ün üzerinde üye sayısının olduğu derneklerden oluşturulmuş oldu.
Av. Ali ULUSOY - Suha SAĞLAM

154 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın