• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/TurkiyeEngellilerMeclisi/
  • https://www.twitter.com/@turkiyeengelli1

Adıyaman İli Engelliler Meclisi Kuruldu.

Engelliler Konfederasyonu’nun AB Destekli “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında Adıyaman İli Engelliler Meclisi kurulma toplantısı 07.10.18 tarihinde Adıyaman Halk Eğitim Müdürlüğü Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi.

      
        “Birlikten kuvvet doğar” sloganıyla yola çıkan aralarında Diyanet - Adıyaman Müftülüğü gibi kamu kurumlarının da bulunduğu toplamda 11 kurum ve dernek bir araya geldi. Kurulan meclis dernek bazındaki üye bakımından ise 1000 üyeye yaklaşmış durumda.
         Toplantıya Engelliler Konfederasyonu’nu temsilen proje sorumlusu olarak Av. Ali Ulusoy ve kolaylaştırıcı olarak Suha SAĞLAM katıldı.

             İlk gündem: Sorun Tespiti

         Yapılan büyük zirvede engellilerin Adıyaman’da yaşadığı sorunların tespiti yapıldı. Katılımcılar engelli yakınlarıyla dışarıda dolaşmak istedikleri zaman çeşitli engellerle karşılaştıklarını, şehirde engelli yollarının araba parkıyla veya benzeri yollarla kapatıldığını bu sebepten ötürü şehrin ulaşılabilirliğinin düşük seviyede olduğunu belirtildi. Adıyaman’da engelli istihdamının yeterli seviyede olmadığı bu sebepten ötürü ekonomik olarak özgürlüklerini eline almakta zorlanan engellilerin birey olamama sorununu yaşadıklarını anlatıldı ve engellilere yönelik sanatsal ve spor faaliyetlerinin az olmasından kaynaklı sosyalleşme eksiklikleri belirtildi.

             Başkan ve Temsilciler Seçildi

         Yapılan sorun tespitinin ardından Adıyaman İl Engelli Meclisi Başkanı ve TEM İl temsilcisi seçildi.

         Adıyaman Özel Sporcular Derneği’nin temsilcisi İbrahim BAĞCI 6 oy ile TEM Temsilcisi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sağlık Sendikası Engelli Komisyonu temsilcisi Mehmet KISA ise 5 oyla İl Engelli Meclisi Başkanı seçildi ve AZED temsilcisi Zeynal ALAGÖZ 2 oy ile yedek üye seçildi.

         Konu ile ilgili açıklama yapan İbrahim Bağcı “Proje kapsamında 52 ilde yerel engelli meclisleri kurularak buradan seçilen birer temsilci ile Türkiye Engelliler Meclisi oluşturulacaktır. Bu meclis çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunacak, bu hakları geliştirmek için çalışmalar yürütecektir. Proje kapsamında oluşturulacak olan ağı Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi bağlamında güçlendirmek için çalışmalar yürütecektir. Proje kapsamında engelli haklarının geliştirilmesi için çalışan yerel veya bölgesel dört sivil toplum örgütüne fon sağlanacaktır. Bu kapsamda ilimizde yapılan yerel toplantı sonucu Türkiye Engelliler Meclisi görevi şahsıma tevdi edildi. Ben ilimiz adına hayırlı olmasını diliyorum. Beni bu göreve layık gören STK’lara ve üyelerine, engelliler konfederasyonu yönetimine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
       
                                      TEM Temsilcisi - İbrahim BAĞCI


                         Adıyman İli Engelliler Meclisi Başkanı - Mehmet KISA

127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın