• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/TurkiyeEngellilerMeclisi/
  • https://www.twitter.com/@turkiyeengelli1

İzmir İl Engelliler Meclisi oluşturuldu.

Engelliler Konfederasyonu’nun AB Destekli “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapmasında İzmir İli Engelliler Meclisi kurulma toplantısı 25.11.18 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü Ortak Alanında gerçekleştirildi.

               “Birlikten kuvvet doğar” sloganıyla yola çıkan aralarında Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğü, Karabağlar Kent Konseyi ve Konak Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının da bulunduğu, engelli dernekleri, engelliler alanında çalışan diğer kamu ve kuruluşları ve engellilik alanında çalışan aktivistler bir araya geldi.

                 Toplantıya Engelliler Konfederasyonu’nu temsilen proje sorumlusu olarak Av. Ali Ulusoy ve kolaylaştırıcı olarak Şule SEPİN katıldı.

       

             Engellilerin İzmir’de Yaşadığı Sorunlar Listelendi

         Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Erişim Sorunları, yetersiz istihdam, eğitim sorunları, engellilerin yerel yönetimlere aktif olarak katılamaması, resmi kurumların genelinde işaret dilini iyi bilen tercümanların olmaması, yapılan etkinliklerde engellilere pozitif ayrımcılık yapılmaması, görünmez engelli olarak isimlendirilen süreğen engellilerin görünürlüğünün az olması ve haklarının kısıtlanması, eğitimde ana sınıfından üniversiteye kadar, fiziksel erişim ve eğitim materyallerini konusunda eksikliklerin çok olması, engelli ebeveynlerine ve ailelerine yönelik psikolojik ve sosyal desteğin olmaması, işitme engellilere uygun Tv programlarının olmaması, engellilerin çok dernek kurması bu yüzden bir birliktelik yoluna gidilememesi,  Hastahanelerde tedavi olunmak veya engelli raporu alınmak istediğinde randevunun çok uzak tarihlere verilmesi, yollarda çukur – deliklerin bulunması ve engellilerin bu engelleri aşarken zorluk yaşaması, kaldırımda bulunan rampaların ve sarı çizgilerin arabalar tarafından işgal ediliyor oluşu, Türkiye’de ve İzmir’de görme engellilerin noterde kefil olamaması listelenen sorunlar arasında yer aldı.

             Başkan ve Temsilciler Seçildi

        Yapılan sorun tespitinin ardından İzmir İl Engelliler Meclisi için seçimler gerçekleştirildi.

        İzmir İli Engelliler Meclisi Başkanlığına S.S Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi Temsilcisi Abdülsamet BASKAK ve İzmir İli Engelliler Meclisi Başkan Yardımcılığı’na ise Buca Anadolu Engelliler Derneği Temsilcisi Gündüz KOÇAK seçildi. Kiraz Zihinsel Engelsiz Umutlar Derneği Temsilcisi Atiye OKKA, Beyaz Ay Derneği Temsilcisi Mekkiye ULUDAĞ, Abdülsamet BASKAK ve Gündüz KOÇAK Türkiye Engelliler Meclisi İzmir Temsilcisi seçildiler.

        
304 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın