• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/TurkiyeEngellilerMeclisi/
  • https://www.twitter.com/@turkiyeengelli1

Engelli Hakları Komitesi’nin 21. Oturumu

Engelliler Konfederasyonu, bugün başlayacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Komitesi’nin 21. Oturumu için İsviçre’ye gitti.

Cenevre kentindeki BM merkezinde dört hafta sürecek ve toplamda on üç ülkenin görüşüleceği 21. Oturum’un ilk dört gününde Türkiye’deki engelli hakları ele alınacak. Bu oturumun özelliği; BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ndeki yükümlülük gereği BM Engelli Hakları Komitesi’ne resmi Ülke Raporu’nu hazırlayıp sunan hükümetler ile, yine Sözleşme’den doğan haklarını kullanarak Komite’ye gölge rapor gönderen sivil toplum örgütlerini bir araya getirmesi.

 

Engelli Hakları Komitesi, Türkiye’nin resmi raporunu değerlendirmesi sonucunda eksik ve sorunlu bulduğu alanlara ilişkin çok kapsamlı bir soru listesi hazırlamış, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bu sorulara yazılı yanıt vermişti. Bu süreçte Türkiye’de engelli hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinden gölge raporlar da Komite’ye gönderilmişti. Engelliler Konfederasyonu da geçtiğimiz yılın temmuz ayında 19 STK’nın katılımıyla düzenlediği atölye çalışmasını takiben ayrıntılı bir gölge rapor hazırlayıp Komite’ye sunmuştu.

 

Hak mücadelesini uluslararası alana taşıyarak BM insan hakları mekanizmalarına etkin katılımı teşvik etmek adına önemli olan bu girişim Komite tarafından da çok olumlu karşılanmış ve Konfederasyon ile Komite geçen eylülde video konferans aracılığıyla özel bir görüşme gerçekleştirmişti.

 

Engelliler Konfederasyonu bugün başlayacak olan 21. Oturum için bu hafta Cenevre’deki BM merkezinde olacak. Birleşmiş Milletler’e engelli hakları alanında danışmanlık yapan Uluslararası Engelliler Birliği’nin (IDA) mali ve teknik desteğiyle dün Cenevre’ye giden Konfederasyon ekibi burada hem Komite üyeleriyle tanışıp etkili bir savunuculuk ve lobicilik yapacak hem de diğer ülkelerden gelen STK temsilcileriyle deneyim paylaşma şansı bulacak.

11 Mart pazartesi günkü açılış ve hazırlık toplantısının ardından 12 Mart Salı sabahı Engelliler Konfederasyonu başkanı avukat Turhan İçli, yönetim kurulu üyesi Mehmet Akbulut ve Konfederasyon’un danışmanı Ayşe Sarı oturumda birer konuşma yapacak ve ardından BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin engellilik danışmanı Victoria Lee ile bir araya gelecek. Bu buluşmayı, Komite’nin ülke raportörleri Imed Chacker ve Laszlo Lobascy ile yapılacak özel toplantı izleyecek. 13 Mart Çarşamba günü Komite Türkiye’den giden resmi heyeti dinleyecek. Perşembe günü ise BM Engelli Hakları Özel Raportörü Catalina Devandas ekibimizle buluşacak.

 

Resmi heyette Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ve uzmanlar başta olmak üzere 25 kişi bulunuyor. Sivil toplum örgütlerini ise 21. Oturum’da Engelliler Konfederasyonu, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, Eşit Haklar için İzleme Derneği, Sağlık Hizmetleri Sendikası, Türkiye Spina Bifida Derneği, Samsun Engelliler Federasyonu, Samsun Engelli Kadın Derneği ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği temsil ediyor.

 

Engelliler Konfederasyonu’nun Gölge Rapor’unu burada bulabilirsiniz. 

853 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın