Bursa’da engelli örgütlerinin kapasitesi güçlenecek

Bursa’da engelli örgütlerinin kapasitesi güçlenecek

Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği, Engelliler Konfederasyonu’nun alt hibe programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Derneğin “Engelli STK’larda Kapasitenin Araştırılması ve Artırılması” projesi tanıtım toplantısıyla başladı. Proje kapsamında engelli örgütlerine yönelik eğitimler de verilecek.

 

Türkiye Engelliler Meclisi, 12 Ekim 2020

 

Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği (BEDKD) Engelliler Konfederasyonu’nun Avrupa Birliği’nin mali katkısıyla yürüttüğü “Engelli Örgütlerinin Savunuculuk Kapasitesi ve Karar Süreçlerine Katılımlarının Güçlendirilmesi” alt hibe programı çerçevesinde destek almaya hak kazandı. BEDKD, Türkiye genelinde sekiz ilde sekiz projeye verilecek hibe desteğine “Engelli STK’larda Kapasitenin Araştırılması ve Artırılması” projesiyle başvurmuştu.

Projenin tanıtımı eylül ayının sonunda Bursa’da Kervansaray Hotel’de kahvaltılı basın toplantısıyla yapıldı. Toplantıya 48 kişi katıldı. Katılımcılar şunlardı: Bursa İl Engelli Meclisi’ni oluşturan sivil toplum örgütlerinden Altınokta Körler Derneği Bursa Şubesi, Uygar Görme Engelliler Derneği, Anadolu Otizm Federasyonu, Mina Otizm Derneği, Bursa Otizmli Bireyler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, Down Kardeşliği Derneği, Türkiye Beyazay Derneği Bursa Şubesi, Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi, Engelliler Kültür ve Sanat Derneği, Bursa Engelliler Federasyonu, Omurilik Felçlileri ve Kas Hastaları Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Uluslararası Engelliler Derneği, Çölyak Derneği, Özel Eğitim Gerektiren Çocuk Hakları Derneği, Bursa Otizm Derneği, Engelli Kadınlar Derneği, Osmangazi Kent Konseyi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü temsilcileri, Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğü temsilcileri, Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği temsilcileri.

Engelli konularıyla ilgili bir çalışma yürütmek üzere Bursa’ya gelen Kayseri İl Engelli Meclisi üyeleri de tanıtım toplantısına katılarak örgütler arası dayanışmanın güzel bir örneğini verdi.

Basın mensupları da toplantıdaydı: Yeni Marmara gazetesi, Bursa Haber gazetesi, Radyo Türk, On Medya ve Sanat TV temsilcileri de proje faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Tanıtım toplantısı Sanat TV’den canlı yayınlandı.

Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği başkanı Hasan Duman “Engelli STK’larda Kapasitenin Araştırılması ve Artırılması” projesi hakkında konukları bilgilendirdiği konuşmasında Engelliler Konfederasyonu’nun yürütmekte olduğu “Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesinin önemine değindi, il engelli meclislerinin çalışmalarının gerekliliğine ve yeni normal yaşam diye lanse edilen pandemi dönemi sonrası için genelde sivil toplumun, özelde engellileri temsil eden örgütlerin yeni döneme hazırlanmaları konusunda uygulanan projenin öneminden bahsetti.

Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği’nin alt hibe desteği alarak uygulamaya başladığı proje kapsamında yapılacak olan anket çalışması hakkında engelli sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerinin alınacağını söyleyen Duman, bu çalışmanın sonucunda hazırlanacak raporun Engelliler Konfederasyonu’na, il engelli meclislerine ve ilgili kurumlara gönderileceğini ve sosyal medyada da paylaşılacağını ifade etti.

Proje kapsamında iki gün sürecek stratejik planlama eğitimi ve dört gün sürecek proje yazma eğitimi verilecek. Eğitimlerde engelli örgütlerinin pandemi sonrası kendilerini dönüşüme hazırlamaları, özellikle dijital dönüşüm ve sosyal medya kullanımının önemi, gönüllü insan kaynağı geliştirme, fon kaynaklarıyla sürdürülebilir finansman yaratma, hak savunuculuğunda sosyal medyanın kullanımı, proje hazırlayıp uygulama konularında katılımcılar bilgilendirilecek.

 

 Bir cevap yazın

Scroll Up