Engelsiz Filmler Festivali bugün başlıyor

Engelsiz Filmler Festivali bugün başlıyor

Engelsiz Filmler Festivali, herkesin eşit koşullarda film seyredebileceği bir etkinlik olarak 2013 yılından beri düzenleniyor. Festivalde, engellilerin sanata erişim hakkı çerçevesinde tüm film gösterimleri ve yan etkinliklerde sesli betimleme, ayrıntılı altyazı ve işaret diliyle erişilebilir olarak sunuluyor.

 

Türkiye Engelliler Meclisi, 12 Ekim 2020

 

Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda parçası oldukları toplumu zenginleştirmek için de yaratıcı, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan Engelsiz Filmler Festivali kapsamındaki tüm film gösterimleri, atölyeler ve diğer yan etkinlikler erişilebilir olarak sunuluyor.

Festival kapsamındaki filmler görmeyenler için sesli betimleme, duymayan ya da işitme güçlüğü olanlar için ise ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor. Film sonrası söyleşiler işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleşiyor. Festival’deki atölye, panel, ödül töreni gibi yan etkinlikler de erişilebilirlik altyapısıyla gerçekleştiriliyor ve tüm festival mekanları erişilebilir mekanlar arasından seçiliyor.

Festivalde her yıl Türkiye ve dünya sinemasının güncel ve klasik örneklerinden otuzun üzerinde uzun, kısa ve belgesel film gösteriliyor. İlk dört yılında yalnızca Ankara’da gerçekleştirilen Engelsiz Filmleri Festivali, 2017 yılından beri İstanbul ve Eskişehir’de de izleyiciyle buluşuyor.

Engelsiz Filmler Festivali, 2019 yılında BE IN! Erişilebilir Festivaller Ağı adında uluslararası bir oluşumun da kurucu üyelerinden biri oldu. EFF ile birlikte Klappe Auf! Kısa Film Festivali (Hamburg/Almanya), Oska Bright Film Festivali (Brighton/İngiltere), Festival Inclus (Barselona/İspanya), European Film Festival Integration You and Me (Koszalin/Polonya) ve The Extraordinary Film Festival (Namur/Belçika) inisiyatifi ile kurulan ağ, sinemada erişilebilirliğin uluslararası arenada görünür kılınmasını ve engelli bireylerin filmlerde daha fazla temsilini amaçlıyor.

Festivalde bu yılın programı yine birbirinden iyi filmlerle dolu. Dokuz başlık altında oluşturulan festival programında 27 kadın ve 22 erkek yönetmenin 46 filmi gösterilecek. Gösterimler bugün yani 12 Ekim pazartesi öğle saatlerinde başlayıp 18 Ekim Pazar gece yarısına kadar devam edecek.

Filmleri eff2020.muvi.com adresinde ücretsiz olarak izlenebilecek. Filmlerin tamamı sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleriyle erişilebilir olacak. Filmlerin ardından yönetmen ve aktivistlerle yapılacak söyleşiler de yine erişilebilir olacak.

Gösterimler sonrası video oynatıcının sağ üst köşesinde yer alan daire içerisindeki ‘i’ simgesine tıklayarak oy verebilir ve Seyirci Özel Ödülü’nün sahibini belirleyebilirsiniz. Yarışma jürisinin kararlarıyla belirlenecek En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ile birlikte Seyirci Özel Ödülü de 18 Ekim gecesi Festival’in YouTube hesabından duyurulacak.

Bilgi ve iletişim için:

www.engelsizfestival.com

info@puruli.org

 

 Bir cevap yazın

Scroll Up