Görme engelli öğrencisi olan öğretmenler için rehber

Görme engelli öğrencisi olan öğretmen için rehber

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin Eğitim Komisyonu, “Görme Engelli Öğrencisi Bulunan Öğretmenler için Sık Sorulan Sorular Kitapçığı” hazırladı. Rehberde; engelli öğrencilerin eğitim haklarıyla ilgili yasal düzenlemeler, ders ve sınav düzenlemeleri, eğitim-öğretim sürecinde yardımcı teknolojiler ve araç-gereçler, kitaplara erişim yöntemleri ve görme engellilere hizmet veren kütüphaneler, bağımsız hareket ve fiziksel ortam uyarlamaları, iletişim ve rehberlik hizmetleri hakkında kapsamlı ve güncel bilgiler yer alıyor.

Türkiye Engelliler Meclisi, 27 Haziran 2021 

 

Görme engelli öğrencilerin eğitim hakkından diğer öğrencilerle birlikte tam ve eşit şekilde faydalanabilmesi için öğretmenlere, bu öğrencilerin bireysel farklılıklarına, bu farklılıklardan doğabilecek ihtiyaçlarla bu ihtiyaçların giderilebilmesine yönelik yöntem, teknik ve teknolojilere dair ipuçları sağlamayı amaçlayan bu rehber yedi bölümden oluşuyor.

Bu rehberde; engelli öğrencilerin eğitim haklarıyla ilgili yasal düzenlemeler, ders ve sınav düzenlemeleri, eğitim-öğretim sürecinde yardımcı teknolojiler ve araç-gereçler, kitaplara erişim yöntemleri ve görme engellilere hizmet veren kütüphaneler, bağımsız hareket ve fiziksel ortam uyarlamaları, iletişim ve rehberlik hizmetleri hakkında kapsamlı ve güncel bilgiler yer alıyor.

Rehberin hazırlanmasına katkıda bulunan isimler ise şöyle: Ayşenur Erkan, Bekir Boztaş, Beyza Yıldırım, Çağla Kaygısuz, Demet Budak, Hanife Kızıl, Oğuz Akkaya, Özlem Erten Yeter, Recep Gür ve Şeyma Büyükurvay.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği 2013 yılından beri faaliyet gösteren, alanın en aktif ve üretken sivil toplum örgütlerinden biri. Tüm engelli bireylerin insan hak ve özgürlüklerinden bağımsız şekilde yararlandığı erişilebilir bir ülke vizyonuyla hareket eden dernek Ankara’daki merkezinde çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve “Görme Engelli Öğrencisi Bulunan Öğretmenler için Sık Sorulan Sorular Kitapçığı”nı nasıl edinebileceğinizle ilgili bilgi almak için www.eged.org adresindeki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Bir cevap yazın

Scroll Up