Özsaygı: “EKPSS’nin ertelenmesinin nasıl bir haklı sebebi olabilir?”

 

Özsaygı: “EKPSS’nin ertelenmesinin nasıl bir haklı sebebi olabilir?”

 

EKPSS ile atamaların halen yapılmamış olması üzerine dün Ankara’da ve çeşitli illerde düzenlenen eşzamanlı basın açıklaması sonrasında Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı’ya üç önemli soru yöneltti.

 

Türkiye Engelliler Meclisi, Ankara, 10 Eylül 2020

 

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ile kamu görevine atamalar 2012 yılından beri yapılıyor. Bu yıl halen sınav sonucuna göre ve kurayla atama yapılmadı. Engellilerin istihdamında en önemli eşik olan EKPSS ile işe yerleştirmenin 2020 yılı bitmeden yapılması talebi engelliler tarafından birçok kez dile getirildi. Son olarak Engelliler Konfederasyonu çeşitli illerde İl Engelli Meclisleri ile eşzamanlı basın açıklaması kararı aldı ve açıklama dün yani 9 Eylül günü Ankara’da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, illerde ise İl Müdürlükleri önünde yapıldı.

Basın açıklamasının ardından Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Genel Sekreteri Ömer Koç, yönetim kurulu üyesi Şenay Keçeci ve Ankara İl Engelli Meclisi Başkanı Veysi Sayın’dan oluşan heyetle bir araya geldi ve basın bildirisinde de vurgulanan talepler kendisine bir kez daha iletildi.

Bu yüz yüze görüşmede Konfederasyon Başkanı Mustafa Özsaygı, Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı’ya şu soruları yöneltti:

  • Diğer sınavlar ertelenmezken EKPSS’nin ertelenmesinin nasıl bir haklı sebebi olabilir?
  • Engelli atamalarının en geç kasım ayında yapılması gerektiğinden hareketle, birçok engellinin mağduriyeti söz konusu. Bakanlık bu konuda ne yapmayı düşünüyor?
  • Pandemi sürecinde, engelliler uluslararası sözleşmelere uygun olarak kontrol mekanizmalarına neden dahil edilmiyor?

Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı ise; basın bildirisine konu olan taleplerin karşılanması için çalışmaların yapılacağını, EKPSS’nin ertelenmesinin Pandemi Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı ve Sağlık Bakanlığı’nın önerisi doğrultusunda ÖSYM’nin tasarrufu olduğunu, karar alınırken Bakanlığın görüşünün alınmadığını söyledi.

Engelli atamaları için çalışmaların devam ettiğini ve en yakın zamanda bu konu hakkında bir açıklama yapılacağını belirten Bağlı, engelliler pandemi sürecine ve diğer kontrol mekanizmalarına dahil edilmesi için ortak çalışabileceklerini, bu konularda ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Engelliler Konfederasyonu ve Türkiye Engelliler Meclisi olarak bu sözlerin takipçisi olacağız, engellilerin istihdam hakkını sonuna kadar savunacağız.

 

Engelliler Konfederasyonu Başkanı ve Türkiye Engelliler Meclisi Koordinatörü

Mustafa ÖZSAYGIBir cevap yazın

Scroll Up