Trende ücretsiz seyahat hakkını istismar edenlere ceza geliyor 

Trende ücretsiz seyahat kısıtlaması kalktı

Ülkemizde de günlük yaşamı, sosyal hayatı derinden etkileyen COVID-19 pandemisinde engellilerin trene biniş ve inişlerde fazla temas etmelerini önlemek amacıyla bir süre toplu taşımayla seyahatlerimize ara verilmişti. Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda alınan karar doğrultusunda 19 Temmuz 2020’den itibaren kısıtlamaların kaldırılmasıyla engelliler yeniden trenle seyahat etmeye başladı.

 

Türkiye Engelliler Meclisi, 4 Kasım 2020

 

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Engelliler Konfederasyonu Başkanları olarak, uzun süredir kamuoyunu meşgul eden “engellilerin seyahat haklarının kısıtlanması” konusuyla ilgili bir açıklama yapmak zorunluluğu doğmuştur.

6495 Sayılı Kanun’un 88. maddesi gereğince Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca (o zamanki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) 12 Temmuz 2013 tarihinde hazırlanan “Ücretsiz ve İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” gereğince engelliler, gaziler ve eşleri, devlet sporcusu vatandaşlarımız TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletilen trenlerde ücretsiz seyahat etmektedir. 2015 yılından beri de internet üzerinden bilet satın alınabilmektedir. Ayrıca işitme engelli üyelerimiz çağrı merkezlerinden görüntülü olarak faydalanarak hem bilgi hem de bilet alabilmektedir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yönlendirmesi ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan uygulamayla, hareketi kısıtlı engelli üyelerimize seyahatleri esnasında destek olunması amacıyla Turuncu Masa hizmeti verilmeye başlanmıştır. Engelli dostu olarak düzenlenen garlar, istasyonlar, trenler ve hizmetlerden yararlanmak için destek personeli görevlendirilmesi sadece engelli kişiler değil konfederasyonlarımızca da takdir toplamıştır.

Bütün bu çalışmalarla engelli bireylerin seyahat özgürlükleri sağlanmıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günlük yaşamı, sosyal hayatı derinden etkileyen COVID-19 pandemisinde engellilerin trene biniş ve inişlerde fazla temas etmelerini önlemek amacıyla bir süre toplu taşımayla seyahatlerimize ara verilmişti. Ancak, Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda alınan karar doğrultusunda 19 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kısıtlamaların kaldırılmasıyla engelliler yeniden trenle seyahat etmeye başlamıştır.

Bu vesileyle, engellilerin hayatını kolaylaştıran, günlük hayata karışmalarına, işlerine güçlerine ulaşmalarına destek olan herkese ve her kesime bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu süreçte Cumhurbaşkanı’nın, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ve devlet kurumlarının desteklerini engelliler olarak hiçbir zaman unutmayacağız.

Burada çok önemli bir hususun da altını özellikle çizmek istiyoruz: Bizlere sunulan engelsiz seyahat hakkının istismar edilmemesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Konfederasyonlar olarak TCDD Taşımacılık yetkililerinden aldığımız resmi bilgilere göre, göz ardı edilemeyecek oranda engelli vatandaşın bir veya birden fazla bilet aldığı halde trene binmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. Pandemi nedeniyle yarı yarıya bilet satışı yapılan trenlerde seyahat etmek isteyen vatandaşlar bilet bulamamakta, ihtiyacı olmasına rağmen seyahat edememektedir.

Bunun önlenebilmesi, üyelerimizin devletçe verilmiş olan hakları suiistimal etmemelerinin sağlanması, en önemlisi de sınırlı kamu kaynaklarının verimli kullanılabilmesi için engelliler olarak bizler de katkı sunmalıyız. Engelli vatandaşlarımızdan, trenlerde seyahat ederken tüm kurallara uymalarını özellikle rica ediyoruz. Özellikle bilet alırken daha hassas olmalarını, sadece seyahat etmeyi planladıkları trene bilet almalarını, binmeyecekleri trene ait biletleri iptal ettirmelerini istiyoruz. Unutmamalıyız ki bilet almamıza rağmen yolculuk etmediğimiz her koltuk bedeli hem devlete hem millete külfettir.

Bu sebeple yetkililerle mutabık kaldığımız üzere; iki kez bilet alarak trene gelmeyen ücretsiz seyahat hakkına sahip kişilerin 180 gün boyunca bu haklarını kaybedeceklerini, bu durumu alışkanlık haline getirenlerin ise bu haklarını süresiz olarak kullanamayacaklarını duyurmak istiyoruz. Bu düzenleme ücretsiz seyahat hakkına sahip tüm kişileri kapsamaktadır. “Biz de varız” sloganıyla yıllardır biz engellilere destek veren ve her zaman yanımızda olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf ÇELEBİ ve Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa ÖZSAYGI

 Bir cevap yazın

Scroll Up